Chôdza naboso – Technika stručne vysvetlená

Barfußlaufen – Die Technik kurz erklärt - ZAQQ Barfußschuhe

Kto sa zaoberá technikou chôdze naboso, rýchlo pochopí, prečo topánky s hrubou podrážkou, vysokým podpätkom a príliš úzkym strihom nie sú prospešné pre zdravie a prečo je lepšie prejsť na barefoot obuv.

Aby sme rozpoznali výhody barefoot obuvi, chceme ti tu stručne vysvetliť základy chôdze naboso.

 

Základy chôdze naboso

Chôdza naboso možno znie ako nový trend, ale to je omyl. Je to skôr návrat k prirodzenej chôdzi. 

Pri prirodzenej chôdzi je stabilita a bezpečnosť na prvom mieste, bez ohľadu na rýchlosť chôdze, povrch alebo poveternostné podmienky. Pri chôdzi naboso máme cez anatómiu chodidla a tam prebiehajúce nervové dráhy všetky predpoklady pre bezpečnú a šetrnú chôdzu. Príroda nám dala všetko, čo na to potrebujeme. 

Chôdza naboso trénuje dôležité svalové skupiny, posilňuje zároveň chrbát a podporuje krvný obeh. Okrem toho môžeme pri chôdzi naboso prijímať elektróny, ktoré potrebujeme v dostatočnom množstve pre silný imunitný systém. Viac o tejto téme si môžeš prečítať pod heslom Grounding alebo Earthing.

V zásade môžeme pri chôdzi naboso zdôrazniť nasledujúce tri aspekty:

 

Vnútorná spätná väzba cez nervy

Podrážka chodidla má najvyššiu koncentráciu nervových zakončení. Pri chôdzi naboso môžu byť cez ne vnímané a regulované pohybové procesy. 

Rôzne povrchy od klzkých, cez mäkké, teplé, studené až po nerovné alebo pichľavé sa pri chôdzi naboso dokonale cítia a sú prenášané cez nervové dráhy. Intuitívne sa prispôsobí pohybový proces, aby sme vždy chodili bezpečne a stabilne a odvrátili nebezpečenstvá.

 

Kontrola pohybu cez veľký palec

Ľudská noha je vo svojej štruktúre neuveriteľne komplexná. Skladá sa z 36 kostí, 33 kĺbov a viac ako 20 svalov. V prirodzenej forme má noha tvar V, vpredu sa široko rozbieha, pretože prsty nie sú tesne pritlačené k sebe.

natuerliche-V-Form-Fuss

Veľký palec je pre chôdzu obzvlášť dôležitý. Pri chôdzi naboso zabezpečuje rovnováhu, kontroluje pohyb a zabezpečuje stabilitu. Že veľkému palcu patrí centrálna úloha, je vidieť už na prvý pohľad, pretože je zreteľne väčší ako všetky ostatné. V prirodzenej forme je obzvlášť silný a trochu vyčnieva von. Len tak môže veľký palec vykonávať svoje zamýšľané úlohy dokonale. 

Štúdie ukazujú, že nohy osôb, ktoré veľa chodia naboso, nemajú len prirodzenú V-formu, ale sú oveľa širšie ako u osôb, ktoré sú neustále v príliš úzkych topánkach. To pôsobivo ukazuje, že u ľudí, ktorí chodia naboso, sa noha zachovala v svojej prirodzenej anatomickej forme a má výrazne silnejšie svaly.

 

Prirodzené tlmenie nárazov cez svaly a šľachy 

Pri chôdzi naboso sa anatómia chodidla stará o prirodzené tlmenie nárazov. Topánky s tlmiacimi vlastnosťami sú úplne zbytočné. 

Klenba chodidla sa pri pohybe správa ako pružina, môže sa naťahovať a sťahovať, aby tlmila nárazy. Takzvaný mechanizmus navijaku (anglicky: windlass mechanism) spôsobuje pri chôdzi, behu a skákaní vzpriamenie pozdĺžnej klenby a stabilizáciu chodidla. 

Okrem toho nám príroda dala malý tukový vankúšik na päte, ktorý sa stará o dodatočné tlmenie nárazov pri došľape.

 

S týmto vedomím chceš pravdepodobne ihneď vyzuť topánky a pokračovať naboso. Možno už po krátkom čase pocítiš bolesť vo svojich svaloch, šľachách a kĺboch. 

V dôsledku dlhoročného nosenia príliš úzkych topánok sme zabudli na náš prirodzený pohybový vzor pri chôdzi. Svaly sú ochabnuté a aj prehadzovanie sa zdá byť na začiatku dosť komplikované. Musíme sa pomaly zvykať na chôdzu naboso a v ideálnom prípade robiť špeciálne cvičenia, aby sme sa naučili prirodzenú chôdzu bez obuvi.

 

Problémy spôsobené bežnou obuvou

Topánky sú dnes považované za dôležitý módny doplnok. Mnoho nositeľov považuje vzhľad za dôležitejší ako zdravie. Tvar kopyta topánok je zvyčajne príliš úzky a väčšina modelov sa vpredu zužuje príliš ostro. Naše nohy si v priebehu rokov zvykli byť v topánke stlačené. Mnoho ľudí si ani nevšimne, že sa tým mení prirodzený tvar chodidla. 

Ten, kto si osvojil základy chôdze naboso, rýchlo pochopí, prečo je chôdza naboso taká zdravá a prečo moderná obuv s hrubou podrážkou, tlmiacimi vlastnosťami a príliš úzkym strihom môže spôsobiť zdravotné problémy.

Anatomie-Fuesse-im-Schuh

Chodidlo sa nosením takýchto topánok mení vo svojej anatómii a kontakt nervových dráh s povrchom sa stráca. Tým ochabuje jednak svalstvo chodidla a jednak sa úplne stráca vnútorná spätná väzba. V dôsledku chýbajúceho svalstva chodidla a straty informácií, ktoré vnímame cez nervové dráhy, sa mení celý obraz chôdze. 

Moderné topánky so všetkými ich vlastnosťami vedú k tomu, že si vyvinú nesprávny štýl chôdze. Kroky sa zväčšujú a správne sa neprehadzujú. Chodidlo je neustále zúžené a dôležité svalstvo chodidla ochabuje. Dôsledkom sú rôzne anatomické zmeny ako ploché, rozšírené a ploché chodidlo alebo dokonca Hallux Valgus. 

Keď sa chodidlo mení vo svojej prirodzenej forme, má to však aj dôsledky pre celé telo. Chôdza bez zvyčajnej obuvi sa cíti nestabilne a jednoducho nie je dobrá, hoci je to najprirodzenejšia forma pohybu. Príčiny bolesti chrbta, kolena a bedrových kĺbov alebo hernií diskov často ležia v chodidle. 

Bohužiaľ, riziko zranenia pri športe sa zvyšuje, keď chodidlo so všetkými svojimi úžasnými vlastnosťami kvôli chýbajúcemu svalstvu a slabým väzom a šľachám už nepracuje správne. 

 

 

To najlepšie pre zdravú anatómiu by bolo trvalé chodenie naboso. Keďže to v našej modernej spoločnosti nie je vždy možné, mali by ste sa spoľahnúť na obuv, ktorá zabezpečí, že prirodzený pohyb a kontakt so zemou zostanú zachované. S ZAQQ barefoot topánkami to môžete dosiahnuť.

 

ZAQQ barefoot topánky podporujú prirodzenú chôdzu

Barfussschuhe-Anatomie-Fuss 

Barefoot topánky podporujú vnútornú spätnú väzbu

Pri našich ZAQQ barefoot topánkach je podrážka taká tenká a flexibilná, že impulzy sú prenášané na tvoje nervové dráhy. Vnútorná spätná väzba je prenášaná aj cez topánku a zaručuje, že si môžeš intuitívne prispôsobiť svoje pohyby, ako pri chodení naboso. 

 

Barefoot topánky umožňujú kontrolu pohybu cez veľký palec

ZAQQ barefoot topánky majú širokú špičku. Tvoj noha sa tak môže prirodzene pohybovať v topánke. Prsty majú dostatok miesta na rozšírenie do tvaru V a veľký palec môže bez problémov vyvážiť a stabilizovať pohyby, ako to príroda zamýšľala. 

 

Zachovanie a budovanie svalov ako prirodzeného tlmiča

Kto má silné svaly a šľachy, nepotrebuje topánky s tlmením nárazov. Tlmenie nárazov je prirodzene prítomné u každého zdravého človeka. Predpokladom je prirodzená chôdza, aby sa svaly a šľachy dlhodobo zaťažovali.

V ZAQQ barefoot topánkach má tvoja noha dostatok miesta a môže sa cez tenkú, vysoko flexibilnú podrážku pohybovať a rolovať, ako to príroda zamýšľala. Týmto spôsobom trénuješ pri každom kroku svoju svalovú hmotu a zaťažuješ svoje šľachy a väzy prirodzeným spôsobom.

Samozrejme, naše tenké a flexibilné barefoot podrážky nemajú žiadne zdvihnutie. Rovnako ako pri chodení naboso, v našich barefoot topánkach nemáš žiadny výškový rozdiel od päty po prednú časť chodidla.

  

Přechod na barefoot topánky

Ak po rokoch nosenia bežnej obuvi začneš chodiť v barefoot topánkach, svaly a šľachy si najprv musia zvyknúť na nové zaťaženie. Možno dostaneš svalovicu, prípadne sa pridajú aj mierne bolesti kĺbov alebo chrbta. Rovnako ako pri každom inom tréningu, aj tvoje svaly na nohách sa musia pomaly budovať a zvyknúť si na nové zaťaženie.

Nerob chybu, že chceš príliš veľa. Daj svojmu telu čas, aby sa prispôsobilo novým požiadavkám. Tvoje svaly na nohách so súvisiacimi šľachami a väzmi pravdepodobne roky neboli správne zaťažené a sú preto zakrpatené. 

Snaž sa čo najčastejšie chodiť bez topánok, aby si vybudoval svaly. Najľahšie sa to podarí na mäkkej lúke alebo na pláži. Neskôr môžeš začať s terénmi, ktoré od tvojich nôh vyžadujú viac. 

Ak chceš prejsť na barefoot topánky, ale doteraz si neposilňoval svoje svaly nôh, je rozumné ich na začiatku nosiť len niekoľko hodín a záťaž zvyšovať deň po dni. Takto sa môžu šľachy a väzy prispôsobiť záťaži a svaly nôh sa môžu pomaly budovať. Iba s posilnenými svalmi, stabilnými väzmi a šľachami si vyvinieš prirodzenú a kĺby šetriacu chôdzu.

 

Späť na blog

Zanechajte komentár

Upozorňujeme, že pred uverejnením musia byť zverejnené komentáre.

1 od 3