Prečo sa oplatí trénovať naboso alebo s barefoot obuvou
Vyskočíme z postele a vkĺzneme do našich papúč, pred odchodom z domu si obujeme pouličné topánky. Chodiť naboso? To neprichádza do úvahy, pretože naše nohy sú natoľko zvyknuté na obuv, že môže byť dosť nepríjemné chodiť naboso. Dlažba je príliš studená na chodenie naboso a na ulici potrebujeme topánky na ochranu našich nôh.
Holé nohy sú navyše väčšinou považované za neatraktívne a neelegantné. Topánky jednoducho patria k nášmu modernému životnému štýlu. Okrem ochrannej funkcie môžeme s topánkami vyjadriť aj náš individuálny štýl.
Avšak nosením topánok strácame aj svalovú silu a strácame senzorickú spätnú väzbu z podlahy. Prečo môže byť výhodné trénovať naboso, sa dozviete v nasledujúcom článku.
Tréning naboso – Výhody / Efekty
V štúdii Franklin et al. 2015, ktorá bola publikovaná vo vedeckom časopise Gait & Posture, môžu byť prečítané zaujímavé výsledky.
Nasledujúce efekty môžu byť dosiahnuté, keď sa topánky pri tréningu vyzujú, teda keď sa trénuje naboso alebo v ponožkách:
-
Viac svalov je zaťažených
V normálnej obuvi sa naše nohy pohybujú v akomsi šetriacom režime. Naboso je zaťažených až 20 svalov viac, ktoré nielenže sú posilnené, ale majú aj množstvo úloh pre stabilnú chôdzu. Ak sú tieto svaly cielene trénované s váhami, môžu byť rýchlo znovu aktivované a vybudované. Tým sa prispieva k tomu, aby sme zostali zdraví, fit a bez zranení.
-
Lepšia rovnováha
Dobrý zmysel pre rovnováhu je dôležitý na prevenciu zranení. S pribúdajúcim vekom môže pád viesť k vážnym zraneniam, preto je veľmi dôležité stále chodiť stabilne a nekolísať, aj keď je povrch klzký alebo nerovný.
Štúdia na deťoch od Zech et al. 2018, ktorá bola publikovaná vo Frontiers in Pediatrics, ukazuje, že deti, ktoré veľa chodia a hrajú sa naboso, majú výrazne lepší zmysel pre rovnováhu ako deti, ktoré stále nosia topánky.
-
Zisk svalového tonusu a svalovej sily
Najmä pri tréningu s váhami, či už s vlastnou váhou alebo s externými váhami, je veľký efekt cítiť, keď sa trénuje naboso namiesto v topánkach.
Mozog dostáva cez nohy lepšiu senzorickú spätnú väzbu z podlahy. Najmä pri stagnujúcich výkonoch môže tréning naboso viesť k zdvíhaniu väčších váh. Lepším vnímaním cez nohu môže byť kvalita pohybov výrazne zlepšená, čo napokon môže viesť k zvýšeniu výkonov.
Je tréning naboso vhodný pre každého?
V zásade áno, za predpokladu, že máte zdravé nohy. Kto mal zlomeniny alebo má deformácie alebo trpí osteoporózou, by sa mal vždy poradiť s ošetrujúcim lekárom. Okrem toho by ste mali vždy počúvať svoje telo. Kto má bolesti, nemal by pokračovať v tréningu naboso.
Okrem toho by ste mali pamätať na to, že pri tréningu na čerstvom vzduchu existuje zvýšené riziko zranenia kvôli črepom, tŕňom alebo ostrým kameňom.
Tipy na tréning naboso
Rovnako ako pri všetkých nových aktivitách a športoch, aj pri tréningu naboso by ste si mali pomaly zvykať na záťaž. Kto je už zvyknutý robiť silový tréning v topánkach, nemal by na začiatku trénovať naboso dlhšie ako 10 minút. To isté samozrejme platí aj pre všetky ostatné športy.
Najlepšie je držať sa pravidla, že tréning naboso by sa mal každý týždeň predĺžiť o 5 minút, pokiaľ predchádzajúca jednotka nespôsobila žiadne problémy. Možno sa toto opatrné zvyšovanie zdá príliš opatrné, ale treba brať do úvahy, že novovyžadované svaly potrebujú čas na vybudovanie. Až keď sa vyvinú silné svaly v oblasti chodidla, riziko zranenia klesá.
Preto je vždy rozumné pomaly sa zvykať na tréning naboso a nechcieť príliš veľa naraz.
Alternatívou k tréningu naboso sú barefootové topánky
Alternatívou k tréningu naboso je nosenie barefootových topánok. Naše ZAQQ barefootové topánky poskytujú dostatočnú ochranu, ale sú navrhnuté tak, aby sa nestratila senzorická spätná väzba. Preto sú podrážky všetkých ZAQQs úplne ploché, tenké a vysoko flexibilné. Noha môže cítiť povrch a prirodzene sa odvalovať. Okrem toho naše topánky ponúkajú obzvlášť veľa miesta v oblasti prstov, aby sa noha mohla pohybovať voľne ako pri chôdzi naboso v barefootovej topánke.
Pre športové aktivity, či už silový alebo bežecký tréning, odporúčame naše ZAQQ barefootové topánky z kategórie Running. Sú ľahké, flexibilné a obzvlášť priedušné.
>> Bežecké barefootové topánky pre dámy – kliknite sem! <<
>> Bežecké barefootové topánky pre pánov – kliknite sem! <<
Feel free, feel ZAQQ.
Zdroje:
Simon Franklin, Michael J. Grey, Nicola Heneghan, Laura Bowen, François-Xavier Li 2015: Barefoot vs common footwear: A systematic review of the kinematic, kinetic and muscle activity differences during walking, Gait & Posture, 2015, Volume 42, Issue 3, p 230-239.
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0966636215004993
Astrid Zech, Ranel Venter, Johanna E. de Villiers, Susanne Sehner, Karl Wegscheider, Karsten Hollander 2018: Motorické zručnosti detí a dospievajúcich sú ovplyvnené tým, či vyrastajú naboso alebo obutí, Frontiers in Pediatrics, 2018, Volume 6, s. 115.
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fped.2018.00115/full